Sevme ve Sevilme Duygusu Her Dönemde İhtiyaçtır

Sevme ve sevilme duygusu her dönemde ihtiyaçtır. Özellikle kişinin kendi sevdikleri tarafından sevildiğini bilmesi daha da önemlidir.
Normal şartlarda ebeveyn çocuk arasında sevme sevilme ilişkisi, yaradılıştan gelen bir özellik sayesinde çok kolay gerçekleşir. Ancak ebeveynlerin davranış hataları, şartlardaki bazı olumsuzluklar sevgi konusunda sorunlara neden olabilmektedir.
Sevgi ile ilgili duygular bebeklikle beraber başlamakta, hayatın ilerleyen yıllarında olgunlaşmaktadır. Küçükken oluşan duygular erişkinlikteki duyguları etkilediğinden, yapılması gerekenleri tekrar düşünmek faydalıdır.
Çocuklara her fırsatta, söz ve davranışlarla, sevildiği hissettirilmelidir.
Şaka ve kızgınlıkla da olsa sevginin azaldığı, yok olduğu anlamında hiçbir söz kullanılmamalı, böyle bir davranış gösterilmemelidir.
Çocuk ebeveynin sevgisinin herhangi bir şarta bağlı olduğunu düşünmemelidir. Kabahatli olsa, suç işlese, okulunda başarısız olsa, verilen görevleri yerine getirmese bile ebeveyninin kendisini seveceğini bilmelidir. Bunu, çocuğun şımartılması olarak düşünmemek gerekir. Şartsız sevgi dediğimiz bu duygunun çocuk ruh sağlığında ve problemli dönemlerde iletişim için önemi büyük olmaktadır.
Ebeveynler, kendi aralarındaki ilişkilerde sevgi davranışları göstererek çocuğa örnek olmalıdırlar.