Menstrüel Faz

Korpus Luteum dejenere olduğunda hormonlar salgılanmaz. Bunun sonucunda endometriyum tabakası gerilemeye başlar ve menstrüel faz gerçekleşir.
Endometriyumdaki spiral arterler, menstrüasyonun oluşmasında anahtardır. Östrojen ve progesteronun kandaki seviyesinin düşmesi ile bu arterlerde spazm oluşur. Fonksiyonel tabakaya kan akımı azalır ve iskemi ortaya çıkar. İskemi sonucu hücreler ölür, kan damarlarında nekroz ve kanama görülür. Bu kanama sonucunda tüm fonksiyonel tabaka dökülür sadece bazal tabaka kalır.
Normal bir menstrüasyon 26 gün sürer. Normal bir menstrüasyon sırasında kaybedilen kan miktarı 30150 cc kadardır. Menstrüel sıvının %50-60'ı kan diğer kısmı endometriyum epitel hücreleri ve gland salgısıdır.
Normal bir menstrüel siklus 28 günde bir gerçekleşir. Ancak 22-31 günler arasındaki sikluslar da normal kabul edilir. Menstrüel siklus bazen fizik ve psikolojik faktörler nedeni ile aksayabilir.
Menstrüel kan pıhtılaşmaz. Nedeni; endometriyumda meydana gelen harabiyet sonucu serbest hale gelen fıbrinolitik (proteini yıkan) enzimler fibrinojeni harap ederek fibrin oluşumuna dolayısıyla pıhtılaşmaya engel olur.