Düşük Testosteron Düzeyi

Massachusetts Erkeklerde Yaşlanma Çalışmas'nda, 40 ve 70 yaşları arasındaki 1632 erkeğin cinsel dürtüsü ve hormon seviyesi ölçüldü. On beş yıllık bir periyotta üç noktada (1987-1989, 1995-1997, 2002-2004) erkeklere cinsellik düşünüp fantezi kurma aralığıyla ilgili sorunlar sorulup düşük testosteron düzeyi ölçüldü. Çalışmanın başında sorular baz alınarak erkeklerin yüzde 19'u düşük libidolu olarak sınıflandırıldı. Konu ilerledikçe bu sayı da da yükselerek ilk katılımcıların 922'sinin tekrar katıldığı ikinci zaman periyodunda yüzde 23 ve 623'ünün kaldığı üçüncü periyottaysa yüzde yirmi sekize yükseldi. Bir grup bilimci bu veriyi Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Bülteni'nde değerlendirdi. Erkeklerin kendi değerlendirmelerinde yüksek, ortalama ya da düşüklük düzeyi arasında fark olsa da, erkeğin cinsel dürtüsü ve testosteron düzeyi arasında bir bağ olma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyorlar: "Hastanın düşük libidoyu düşük testosteron göstergesi olarak düşünmesi tartışmaya açıktır." Yani, bir erkeğin cinsel dürtüsü düşükse, bunun nedeni düşük testosteron seviyesi olmayabiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi erkeğin eşli cinselliğiistememesinin fizyolojik ve psikolojik pek çok nedeni olabilir.
Buna karşın anormal düzeyde düşük testosteron, testislerde üretilen steroid hormonu ve cüzi düzeyde böbrek üstü bezi de nedenler arasında yer alabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyde, testosterondan yoksun bırakılan erkekler, uyarıldıkları takdirde erkesi yon olmalarına karşın istekli bir partnerle ilişkiye girmiyor. Massachusettes Erkeklerde yaşlanma Çalışması'na göre, Amerika da 40 ve 69 yaş aralığında testosteron bozukluğu olan 2,4 milyon erkek olduğu tahmin ediliyor. Testosteron düzeyinin en yüksek olduğu sabah saatlerinde kan tahlili yapılması da sorunun belirlenmesine yardımcı olabiliyor. Hormon düzeyi sonbaharda genellikle daha yüksektir, stres ve heyecan gibi duyguların etkisiyle dalgalanmalar yaşanabilir; bu yüzden tahlil birkaç defa tekrarlanır. Yani, arka arkaya yapılan tahlillerle bile doğru sonuca ulaşılması kolay olmadığından, testosteron düzeyi anormal düzeyde düşük erkeklerin sayısını bulmak çok zorlaşıyor.
Erkeğin testosteron düzeyi ergenlik çağında doruğa ulaşıyor ve daha sonra yılda yüzde bir oranında düşüşe geçiyor. Yani, bir erkek 60 yaşına geldiğinde düzeyi normalin altına düşmüş olupcinsel dürtüyü azaltıyor. (Bazen düşüş olması erkeğin eşi açısından iyi olabiliyor; böylece kendi zevkinden çok ön sevişmeye daha fazla vakit ayırabiliyor) Normal olarak kabul edilen testosteron aralığı çok büyüktür; bir desilitrede 300 ve 1200 nanogram arası olması yeterlidir. Testosteron düzeyinin aşırı düzeyde düşmesiyle libidonun azalması teorik açıdan mümkün görünse de, bunun gerçekten olması pek mümkün değildir ve bu yüzden testosteron takviyesi gereksiz olabilir. Orta yaş, libido azalması) erkeklerin büyük çoğunluğunda testosteron düzeyi yetersiz değil. Aslında, sözde testosteronu yetersiz olan erkeklerin çoğu depresyon, alkol sorunu ya da tedavi edilmemiş başka hastalıklardan mustarip.
Ancak anormal düzeyde düşük testosteron düzeyi doğru teşhis edilmişse, yapılacak tedavi hayatı değiştirebilir. Hap, jel, bant ve enjeksiyon gibi çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. Hormonu normal düzeye getirmek libidoyu yükseltip kişinin kendini bütünüyle iyi hissetmesini sağlayabiliyor. Bununla birlikte, bunlar gençliği ve üstün yetenekleri geri getiren tedavi yöntemleri değildir; ciddi yan etkiler taşıyabiliyor ve kalp krizi riskini artırabiliyor, prostat kanseri hücresinin yayılımına ve prostatın büyümesine yol açabiliyor. Doktorunuz tedaviyi gerekli görüyorsa sizi bir endokrinoloğa sevk edecektir.