Cinsel Bölge İle İlgili Duygular

Küçük çocukların temizliği sırasında annenin davranış ve sözleri cinsel bölge hakkında, erişkinlikte de sürecek kanaatlerin oluşmasına neden olmaktadır ve cinsel bölge ile ilgili duygular değişir.
Annenin çocuğun altını temizlerken hoşnutsuzluğunu, tiksinti hislerini çocuğa aktarması, “pis çocuk”, “kaka çocuk”, gibi nitelemelerde bulunması, cinsel organını, poposunu elleyen çocukların azarlanması, ellerine vurulması ile çocuk cinsel bölgesi hakkında “pis, kötü” gibi olumsuz kanaatler edinecektir.
Cinsel bölgenin özenle temizlenmesi, ebeveynin sevgi sözcükleri ile birlikte sevecen tavır göstermesi neticesinde, çok önemli duygu ve alışkanlıklar kazanılır.
Cinsel bölgenin de, vücudun diğer bölgelerinden bir farkı olmadığı düşüncesi ile cinsel bölge hakkında olumlu kanaatler oluşacaktır,
Temizlik alışkanlığı ileriki yıllarda de devam ettirilebilecektir,
Kendini temiz hisseden çocukta, kendine saygı ve güven duygularının gelişimi daha kolay olacaktır.
Cinsel bölge hakkında olumsuz duygularla büyüyen çocuklarda, olumsuzluğun derecesine bağlı olarak hem çocuklukta hem de erişkinlikte bazı fonksiyon bozuklukları gelişebilmektedir.
İdrar ve büyük tuvalet sırasında farkında olmaksızın gevşeye meme sonucu, işeme bozuklukları ve kabızlık gibi rahatsızlıklar oluşabilir.
Erişkin cinsel yaşamında tiksinti duyguları, kendine güvensizlik, farkında olmaksızın kendini kontrol altında tutma ve kendini rahat bırakamama neticesinde cinsel istek, uyarılma ve orgazm gibi cinsel fonksiyonlarda bozukluklar oluşabilir.
Çocuklar cinsel bölgelerinin temizliğinden, okşanmasından hoşlanırlar. Bu hoşlanma duygusunu cinsel haz ile ilişkilendirmek isteyen psikologlar olsa da bu şekilde düşündürecek hiçbir kanıt mevcut değildir.