Çinko ve Diğer Seksi Mineraller

Beslenme konusunda 90’lı yıllarda minerallerin yapacağı katkı, 30’lu yıllarda vitaminlerin yaptığı gibi bir şeydir. Atom absorpsiyon spektrometreleri gibi, nöron aktivasyon analizleri gibi, diğer ultra-duyarlı teknikler gibi ileri araçların ortaya koymaya başladıkları işaretler, hücrelerimizde ve vücut sıvılarımızda mineral konsantrasyonlarının oynadığı rolü yavaş yavaş gözlerimizin önüne seriyor. Gerçi yıllardır demirin, potasyumun, sodyumun, iyodun ve kalsiyumun önemini biliyorduk; ama çinko, selenyum, krom, manganez ve birkaç başka mineralin önemini daha yeni yeni anlamaya başlıyoruz. İnsan vücudunda, hücrelerde ve sıvılarda yirmi yedi kadar mineral bulunduğu bilinmektedir. Bunlardan on yedisinin çok hayati olduğu, diğer on tanesinin neye yaradığının hala pek kesin olmadığı, kadmiyum, kurşun ve alüminyum gibilerinin ise toksin olduğu, daha doğrusu büyük ihtimalle toksit olduğu ortadadır.
On yedi yararlı mineralden yedisi makro-mineral olarak bilinir ve başı çeken mineral olan çinko ve diğer seksi mineraller olarak adlandırılır. çünkü vücutta önemli miktarlarda vardır. Bunlar kalsiyum, fosfor klor, sodyum, megnezyum, potasyum ve kükürttür. Diğer on tanesine eser mineraller denir; çünkü vücuttaki konsantrasyonları düşüktür. Ama eser kelimesi sizi kandırmasın. Bunlardan herhangi birinin en küçük eksikliği, metabolik süreçlerinizi ciddi biçimde rayından çıkarabilir. Bu minerallerin arasında çinko, demir, flüorin, bakır, iyot, krom, selenyum, kobalt, manganez ve molibden vardır. Çoğu insan ne kadar mineral aldığını hiç düşünmez, hangi yiyeceklerim iyi mineral kaynağı olduğunu da bilmez. İlkokula giden çocukların hemen hepsi kalsiyumun kendilerine yararlı olduğunu bilir, bu nedenle de sütlerini içerler. (Yetişkinlerden pek çoğunun aynı öğüdü tutmaması gerçekten çok yazıktır. Uzun süreli bir süt açığı genellikle laktoz toleranssızlığına yol açar ve bu insanları başka kalsiyum kaynakları aramaya mecbur eder.) doktorların şansızlığı, insanlardan pek çoğunun demirsiz kanlarını düzeltmek için daha çok demir almaları gerektiğine hatalı olarak inanmalarıdır. Oysa, o demir haplarının yararından çok zararı olur.
Artık hangi yiyeceklerde çinko, krom, selenyum bulunduğunu ve bunları yeterince alıp almadığınızı düşünme zamanınız çoktan gelmiştir. Eser minerallerden bazılarının seks hayatınız üzerinde derin etkileri vardır ve normal bir beslenme rejiminde bunlar yeterince almak da giderek daha zor hale gelmektedir. Bu minerallerin iki ana kaynağı, deniz ürünleriyle sebzelerdir, ama sakatat etlerinde büyük miktarlarda bulunur. Denizler mineral bakımından çok zengindir. Deniz organizmalarının birçoğu bunları emerler. Ama istiridye ve midye gibi durgun hayat biçimi olan canlılar, bazı deniz yosunları eser mineraller bakımından özellikle zengindir. Bitkiler de mineralleri topraktan emerler. Bu nedenle, mineral bakımından zengin bir sebze ya da tahıl için mineral bakımından zengin bir toprak gereklidir. Değişik yerlerde yetişmiş ürünlerin mineral içeriği aynı olmayacaktır. Her turp aynı yaratılmamıştır.
Her buğday da öyleme, elma da öyle, portakal da öyle. Ama tarım ürünlerinin ülkeler içinde daha iyi dağılmaya başlaması bu sorunu bir dereceye kadar hafifletmektedir. ( Eğer kendi besininizi kendiniz yetiştirip yiyorsanız, bir toprak analizi yaptırmanızdan yarar vardır. Toprağınız bazi mineraller bakımından fakirse, gübrelerle zenginleştirebilirsiniz.) Mineraller de tıpkı vitaminler gibi ürünün dış kısmında, kabuğunda, kepeğinde yoğunlaşmaktadır ve besin işleme sanayinin ilk kurbanları olmaktadır. Hangi üretici o besine selenyum ya da krom kattığını ilan eder ki? Onlar yalnız demir kattıklarını ilan ederler. O da aksi gibi sizin tahılınıza eklemeye ihtiyaç duymadığınız bir mineraldir. Eser mineraller konusunda esas sorun, bunları yeterince alamıyor olmanızdır. Bu minerallerin çok dar bir etkinlik alanı vardır. Az aldınız mı, açığını gösterirsiniz, fazlaya kaçınca çoğu toksin olmaya başlar. Şimdi seks hayatınızda önemli rolü hangileri oynuyormuş, cinsel açıdan en iyi durumda olmanıza yetecek kadar alıyor muymuşsunuz bunu bilmeniz gerekir