Bebeğin Beslenmesi

Çocuğun beslenmesinin zamanlaması ve tarzı, güven ve sevgi duygularının oluşmasında önemlidir.
Bebek için en önemli konu açlıktır. Açlığının hemen giderilmesini ister, beklemeye tahammülü yoktur. Beslenme zamanları konusunda kesin kurallar konulması, bir zamanlar önerilen bir yöntemdi. Bebek ne kadar küçük olursa olsun beklemesini bilmeli, düzene alışmalı denirdi. Artık katı kuralların çocukta huzursuzluk ve sıkıntı oluşturacağı, hırçın bir yapıya neden olacağı düşünülmektedir. Bebeğini iyi izleyen, ağlamalarını yerinde yorumlayan anne, bebeğin beslenmesi zamanlarını çocuğunu sıkıntıya sokmadan ayarlayacaktır. Acıktığında doyurulması, çocuğun kendini rahat hissetmesini sağlayacak ve böylece güven duygusunu kazanması kolaylaşacaktır.
Bebeğin beslenmesinde anne memesinin sıcaklığının yerini hiçbir şey tutamaz. Annenin bebeğini bağrına basması, onu tutarken, ona dokunurken sevecen tarzı, okşamaları ve bu esnada ağzından çıkan sevgi mırıltıları çocuğun anneye güven duygusunu pekiştirirken, bebeğe de sevildiğini hissettirecektir. Bebeğinin beslenmesini angarya gibi gören anne farkında olmadan bebekte güvensizlik duygularını oluşturacaktır. Bakıcıların, ne kadar iyi niyetli olsalar da, annenin yerini tutamayacakları bir gerçektir.
Bebek mama ile beslenmek zorunda kalıyorsa, tıpkı emzirilirken olduğu gibi, annenin bebeğini kucağına alması, onu bağrına basması, onu okşaması ve sıcaklığını ona hissettirmesi gereklidir.